Dr hab. Alicja Puszka (1960-2019)

5 sierpnia 2019 społeczność akademicka KUL pożegnała dr hab. Alicję Puszkę – historyka, dydaktyka i wychowawcę wielu pokoleń studentów w Instytucie Historii KUL.

 

puszkaa._1

 

 

Uroczystości pogrzebowe w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce zgromadziły liczne grono członków najbliższej rodziny, przedstawicieli Rady Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, współpracowników, przyjaciół i znajomych dr hab. Alicji Puszki, zmarłej w dniu 1 sierpnia 2019 r. w Katowicach. Wspólna modlitwa połączyła przedstawicieli wielu środowisk, których obecność świadczyła o wieloaspektowym wymiarze aktywności zawodowo-społecznej Zmarłej. Na uroczystości przybyło również wielu studentów i wychowanków oraz towarzyszy wędrówek turystyczno-krajoznawczych dr hab. Alicji Puszki. Mszy Świętej, koncelebrowanej z udziałem ks. prof. Zygmunta Zielińskiego, ks. proboszcza Józefa Swatowskiego i ks. dr hab. Sławomira Zycha, przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prof. Edward Walewander. Zawarte w niej zostały pełne wiary, nadziei  i miłości chrześcijańskiej filary życia naukowo-dydaktycznego Zmarłej, podkreślające głębokie przywiązanie do wartości i znaczenia, jakie niesie misja nauczyciela i wychowawcy.

Od nauczyciela do nauczyciela akademickiego

Alicja Puszka odbyła studia historyczne na KUL w latach 1979-1984 uzyskując tytuł magistra historii  na podstawie pracy nt. „Zasobność dworów szlacheckich w powiecie lubelskim w drugiej połowie XVII wieku”, napisanej na seminarium z historii nowożytnej prof. Wiesława Mullera. Po ukończeniu studiów pracowała przez 3 lata w Szkole Podstawowej w Woli Piaseckiej jako nauczyciel historii. Zawodowo związana była z KUL od 1987 r., pracując najpierw jako asystent w Katedrze Historii Szkolnictwa (do 2000 r.), następnie jako adiunkt: w Katedrze Dydaktyki Historii i Historii Szkolnictwa (2000-2009), II Katedrze Historii Nowożytnej (2009-2014) i Katedrze Historii XVI-XVIII wieku (2014-2019). Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskała na mocy Uchwały Rady Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 17 grudnia 1997 na podstawie rozprawy nt. „Nauczyciele historii państwowych szkół średnich w Galicji w okresie autonomii” napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Maternickiego. Stopień doktora habilitowanego został nadany Alicji Puszce na mocy Uchwały Rady Wydziału Nauk Humanistycznych KUL w dniu 15 kwietnia 2014 r. na podstawie rozprawy pt. „Działalność opiekuńczo-wychowawcza Zakonu Sióstr Miłosierdzia Wincentego à Paulo w Lublinie w XIX i XX wieku”.

Obok rozwijania kompetencji naukowych podnosiła stale swoje kwalifikacje dydaktyczne w ramach kursów i konferencji metodycznych przy Centralnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, czy w trakcie studiów podyplomowych z zakresu „Organizacji i zarządzania oświatą”. W latach 2000-2008 współpracowała z wieloma ośrodkami oświatowymi, w tym: Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli Lubuskiej Akademii Nauczycieli w Zielonej Górze, Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie i Wyższą Szkołą Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach. Znana była też jako propagator wiedzy historycznej i umiejętności dydaktycznych na kursach podyplomowych dla dyrektorów szkół katolickich czy też w formie odczytów w Klubie Inteligencji Katolickiej.

W służbie nauki i dydaktyki

Była autorką wielu publikacji naukowych z zakresu dziejów szkolnictwa i wychowania, opieki społecznej oraz dydaktyki historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczestniczyła w wielu dydaktycznych konferencjach naukowych w ośrodkach akademickich w kraju i za granicą, gdzie podejmowała referaty z zakresu podejmowanych badań. Była też aktywnym uczestnikiem wymiany myśli naukowej w środowisku historyków, dydaktyków, archiwistów i pedagogów. Jako wieloletni pracownik Instytutu Historii KUL dała się poznać jako organizator i opiekun specjalizacji pedagogicznej. Prowadziła zajęcia z zakresu historii wychowania oraz dydaktyki historii i WOS dla studentów-przyszłych nauczycieli oraz pełniła funkcję opiekuna praktyk. Była promotorem i recenzentem prac magisterskich i doktorskich z zakresu historii XIX wieku, historii edukacji i oświaty oraz turystyki kulturowej i metodyki pracy turystyczno-krajoznawczej. W ostatnim czasie pełniła funkcję Kuratora Koła PTTK nr 1 przy KUL. Za zasługi dla oświaty i wychowania została uhonorowana Medalem KEN nadanym przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 19 lipca 2018 r. W pamięci wszystkich pozostanie jako rzetelny badacz w swojej dziedzinie naukowej, oddany pracy dydaktyk, życzliwy wychowawca, a nade wszystko – Przyjaciółka o „dobrym” sercu.

 

dr hab. Joanna Szady

 

Autor: Natalia Turkiewicz
Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020, godz. 16:23 - Natalia Turkiewicz